Trądzik odwrócony – co to jest i jak go leczyć?

Jak leczy się trądzik odwrócony?

Skórne zmiany zapalne to w większości przypadków zmiany trądzikowe. Jednym z rodzajów cery trądzikowej jest tzw. trądzik odwrócony, który w przeciwieństwie do innych postaci tej przypadłości jest wyjątkowo kłopotliwy w leczeniu. Jak przeciwdziałać trądzikowi odwróconemu? Kto najczęściej na niego choruje i czym się charakteryzuje?

Trądzik odwrócony – przyczyny

 

Ropne zapalenie gruczołów apokrynowych, zwane potocznie trądzikiem odwróconym, jest schorzeniem dermalnym o nieznanej etiologii. Lekarze przypisują tej chorobie podobne przyczyny jak w przypadku innych zmian trądzikowych m.in. bakteryjne infekcje tkanki podskórnej, dysbalans hormonalny czy nieprawidłowe odżywianie i otyłość. Niejednokrotnie wspomina się, że trądzik odwrócony jest efektem nałogowego palenia papierosów lub wrodzonych predyspozycji genetycznych.

Jakie są objawy trądziku odwróconego?

 

Osoby cierpiące z powodu tej odmiany trądziku borykają się z typowymi zmianami skórnymi. Na skórze chorego pojawiają się guzki ropne, które po pewnym czasie pękają, a zawarta w nich wydzielina wydostaje się na zewnątrz i przyczynia się do powstawania zaskórników. Ponadto w miejscu zmian dermalnych występuje mniej lub bardziej nasilony stan zapalny, świąd i nieprzyjemny zapach wspomnianej wydzieliny ropnej. Co warte wspomnienia, charakterystyczną cechą trądziku odwróconego są dolegliwości bólowe w obrębie obszarów objętych zmianami chorobowymi.

Gdzie występują trądzikowe niedoskonałości? Trądzik odwrócony w przeciwieństwie do typowego trądziku nie pojawia się na twarzy, dekolcie czy plecach. Miejscem powstawania zmian są te obszary, w których dochodzi do przesadnego nagromadzenia potu, dostęp do powietrza jest ograniczony, a skóra jest narażona na duże podrażnienie (np. wskutek obcierania ubraniami). Nietrudno domyślić się, że trądzik odwrócony rozwija się w obrębie pach, pachwin, genitaliów, szparze między pośladkami, skóry pod biustem, pomiędzy fałdami skórnymi brzucha czy na wysokości pasa.

Jak leczyć trądzik odwrócony?

 

Gdy zmiany trądzikowe nie są zbyt zaawansowane, to przeważnie wystarczy wprowadzenie wielu modyfikacji w codziennym stylu życia. Dermatolodzy potwierdzają, że początkowe etapy trądziku odwróconego są możliwe do zwalczenia wskutek zmiany odżywiania, rezygnacji z palenia papierosów, zrzuceniu nadprogramowych kilogramów czy rozpoczęcia regularnej i właściwie dobranej pielęgnacji skóry. Ponadto poleca się dopilnować wszystkich istotnych kwestii związanych z codzienną higieną ciała oraz wykorzystać naturalne tkaniny i przewiewne ubrania, co pozwoli przeciwdziałać przesadnej potliwości i potęgować powstawanie trądzikowych niedoskonałości.

Gdy te proste zmiany nie przynoszą efektu, to wówczas niezbędne jest rozpoczęcie leczenia, które można podzielić na trzy podstawowe etapy:

  1. Terapia miejscowa – stosowanie antybiotyków (np. klindamycyna) w formie maści, płynów lub żelu.
  2. Leczenie ogólnoustrojowe (systemowe) – mogą to być większe dawki antybiotyków w postaci tabletek lub zupełnie inne środki farmakologiczne np. retinoidy (izotretynoina), preparaty hormonalne, czy leki biologiczne (anakinra).
  3. Operacje chirurgiczne – pacjenci mogą skorzystać z szerokiej gamy zabiegów. Najcześciej jest to deroofing polegający na pozbyciu się chorej tkanki nad występującą przetoką. Innym sposobem jest laseroterapia przy pomocy laserów CO2 i Nd:Yag.

Natomiast w najbardziej zaawansowanych postaciach trądziku odwróconego, w których wszystkie wcześniejsze metody nie przyniosły nawet minimalnej poprawy, niezbędne jest chirurgiczne usunięcie skóry objętej występującymi zmianami zapalnymi i niedoskonałościami.

 

Bibliografia:

  1. Bergler-Czop B. „Trądzik odwrócony (acne inversa) – najczęstsze błędy w postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym.” Dermatologia po dyplomie 2014, 3.
  2. Matusiak Ł., Bieniek A. „Trądzik odwrócony leczony operacyjnie innowacyjnymi technikami redukcji powstałych ubytków – opis przypadku.” Przegląd Dermatologiczny 2011, 98, 390-394.
  3. Meixner D., et al. „Acne inversa.” JDDG: Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft 2008, 6(3): 180-196.
  4. Jansen T., Altmeyer P., Plewig G. „Acne inversa (alias hidradenitis suppurativa).” Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology 2001, 15(6): 532-540.