Jak leczyć trądzik grzybiczy?

Jak leczyć trądzik grzybiczy?

Problem cery trądzikowej to w przeważającej liczbie przypadków efekt infekcji bakteryjnej. Niemniej jednak trądzik może rozwijać się również wskutek zakażenia grzybiczego. W jaki sposób należy przeciwdziałać trądzikowi grzybiczemu? Jakie leki okażą się najskuteczniejsze w łagodzeniu występujących dolegliwości?

Trądzik grzybiczy – przyczyny i objawy

 

Fungal acne czy też zapalenie mieszków włosowych Pityrosporum to infekcja grzybicza wywołana przez specyficzny gatunek drożdżaków, które określane są mianem Malassezia. Trądzik grzybiczy jest łudząco podobny do trądziku pospolitego i innych postaci tej choroby. Wynika to przede wszystkim z tego, że grzyby mogą wnikać w te same pory co bakterie i tym samym potęgować szansę występowania typowej cery trądzikowej. Dlatego też w wielu przypadkach grzybicze zapalenie mieszków włosowych przebiega z cechami zakażenia bakteryjnego.

Przyczyny rozwoju trądziku grzybiczego nie należą do zaskakujących. Podobnie jak w innych typach cery trądzikowej problem jest przeważnie rezultatem:

  • nadmiernej potliwości skóry
  • wzmożonej produkcji sebum
  • osłabionego układu odpornościowego
  • długotrwałego leczenia antybiotykami lub glikortykosteroidami

Wobec powyższego rodzi się pytanie: czy trądzik grzybiczy różni się w obrazie klinicznym od postaci pospolitej? W niewielkim stopniu, choć na pierwszy rzut oka cera pacjenta wydaje się wręcz identyczna. Niemniej jednak dermatolodzy zwracają uwagę na kilka drobnych różnic, które stanowią ułatwienie dla postawienia trafnej diagnozy.

  1. Grudki powstające w trądziku grzybiczym zazwyczaj wyglądaj tak samo. Co więcej, mogą być mniej czerwone i zarazem bardziej swędzące niż te w trądziku pospolitym.
  2. Trądzik grzybiczy zwiększa podatność na rozwój innych chorób skóry np. łupieżu pstrego, łojotowego zapalenia skóry czy zmian zapalnych mieszków włosowych.
  3. W trądziku grzybiczym przeważnie nie występują zaskórniki, które są jednym z charakterystycznych objawów infekcji bakteryjnej.
  4. Zakażenie Malassezia zazwyczaj rozwija się na powierzchni klatki piersiowej i ramion – grzybiczy trądzik rzadko atakuje skórę twarzy.

W jaki sposób leczyć trądzik grzybiczy?

 

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania trądziku grzybiczego są doustne leki przeciwgrzybicze. W tym miejscu warto zaznaczyć, że najlepsze rezultaty wykazuje farmakoterapia ketokonazolem – niestety niektóre szczepy Malassezia okazują się oporne na działanie innych leków z tej kategorii np. ekonazolu czy intrakonazolu. Gdy zmiany trądzikowe nie są rozległe, to leki przeciwgrzybiczne można zastosować do leczenia miejscowego.
Delikatną postać trądziku grzybiczego można pokonać przy pomocy szamponów przeciwłupieżowych. Produkty te w dużej mierze bazują na związkach siarki i selenu, które mogą być pomocne w przeciwdziałaniu wzrostu komórek chorobotwórczych drożdżaków. Dla poprawy wchłaniania skóra powinna być uprzednio oczyszczona, gdyż odblokowane pory i usunięcie martwego naskórka zapewniają składnikom głębszą penetrację. Dzięki temu kosmetyk działa o wiele skuteczniej.

Ponadto leczenie trądziku warto wspomóc poprzez:

  • dokładne wycieranie ciała po kąpieli/prysznicu
  • stosowanie probiotyków – jelitowych i skórnych
  • regularną pielęgnację skóry za pomocą naturalnych kosmetyków
  • ograniczenie spożycia prostych węglowodanów i prostych tłuszczów
  • użycie odzieży wykonanej z tkanin umożliwiających skórze oddychanie i systematyczne pranie ubrań
  • przestrzeganie higieny, zwłaszcza po korzystaniu z publicznych sanitariatów, basenów, saun czy łazienek w klubach fitness

Bibliografia:

  1. Ramasamy S., et al. „The role of the skin microbiota in acne pathophysiology.” British Journal of Dermatology 2019, 181(4): 691-699.
  2. Grice EA., Dawson TL. „Host-microbe interactions: malassezia and human skin.” Current Opinion in Microbiology 2017, 40: 81-87.
  3. Rubenstein Rm, Malerich SA. „Malassezia (Pityrosporum) Folliculitis.” The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 2014, 7(3): 37-41.
  4. Saunders CW., Scheynius A., Heitman J. „Malassezia fungi are specialized to live on skin and associated with dandruff, eczema, and other skin diseases.” PloS pathogens 2012, 8(6): e1002701.