Adapalen i jego zastosowanie w leczeniu trądziku

Adapalen i jego zastosowanie w leczeniu trądziku

Preparaty stosowane w walce z niedoskonałościami cery są zazwyczaj przeznaczone do użytku zewnętrznego. Adapalen jest jednym ze środków farmakologicznych, który może być wykorzystywany do niwelowania problemów dermalnych i pozwala na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania skóry.

Co to jest adapalen i jak działa?

Mianem adapalenu określa się organiczny związek chemiczny będący pochodną witaminy A, który jest zaliczany do grona retinoidów o trzeciej generacji. Związek ten wykazuje wyjątkowo silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, zwłaszcza w przypadku przeciwdziałania problemom skórnym. Stosowanie adapalenu powoduje zmianę ekspresji genów i syntezy mRNA, co wynika z połączenia się tej substancji z receptorami jądrowymi kwasu retinowego. W wyniku tego następuje proliferacja komórek budujących naskórek. Efektem tego jest nasilenie działania keratolitycznego – dzięki temu adapalen wspomaga rozpuszczenie nadmiernie zalegających warstw zrogowaciałego naskórka, co pozwala ograniczyć powstawanie zaskórników.

Adapalen — wskazania

Jednym z najpopularniejszych zastosowań leków z adapalenem są rozmaite rodzaje trądziku (zwłaszcza pospolitego w postaci łagodnej i ciężkiej). Preparaty zawierające tę substancję świetnie sprawdzą się w przeciwdziałaniu infekcji i jej następstwom:

  • minimalizują stany zapalne skóry
  • pomagają w niwelowaniu grudek i krost
  • przeciwdziałają nadmiernemu rogowaceniu skóry
  • wspierają zwalczanie przesadnej produkcji sebum i neutralizowanie łojotoku

Ponadto może być używany jako jeden z elementów kuracji przeciw zmarszczkom.

Jak stosować adapalen?

Adapalen jest lekiem, który zazwyczaj występuje w postaci kremu, maści lub żelu. Specjaliści rekomendują jego użycie jako samodzielny preparat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować w formie dodatku do innych leków np. antybiotyków – klindamycyną. Ponadto adapalen może okazać się wartościowym dodatkiem do preparatów z kategorii przeciwutleniaczy np. nadtlenku benzoilu.

Skóra poddawana leczeniu adapalenem powinna zostać właściwie oczyszczona i osuszona przed zastosowaniem preparatu. Cienką warstwę kremu lub maści należy nałożyć na ciało i delikatnie wmasować. Szczególną ostrożność trzeba zachować w obrębie błon śluzowych, oczu i ust.

Czy adapalen może powodować skutki uboczne?

Do najczęściej zgłaszanych objawów niepożądanych wynikających ze stosowania adapalenu zaliczamy:

  • świąd
  • rumień
  • wypryski
  • obrzęki w miejscu aplikacji
  • kontaktowe zapalenie skóry
  • łuszczenie i przesuszenie skóry
  • mniej lub bardziej intensywne podrażnienia

Adapalen powinien być również stosowany z ostrożnością w kontekście opalania. Lek powoduje bowiem wzrost wrażliwości skóry, co potęguje ryzyko jej uszkodzenia przez promieniowanie słoneczne. Dlatego też zaleca się dodatkowe zabezpieczenie ciała poprzez stosowanie kremów z filtrem UV.

Podczas leczenia adapalenem niewskazane jest użycie innych środków o właściwościach wysuszających i złuszczających. Ponadto lek nie może być aplikowany na uszkodzoną skórę, gdyż może prowadzić do pogorszenia jej stanu i podrażnień.

Czy adapalen jest dostępny na receptę?

Krem i maści z adapalenem są lekami na receptę, która może zostać wystawiona nie tylko przez dermatologa. To spore ułatwienie dla pacjentów, którzy mogą zgłosić się po prostu do lekarza rodzinnego, aby uzyskać pożądany preparat.

 

Bibliografia:

  1. Thiboutot D. M., et al. „Adapalene gel, 0.1%, as maintenance therapy for acne vulgaris: a randomized, controlled, investigator – blind follow-up of a recent combination study.” Archives of Dermatology 2006 142(5): 597-602.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/76241,Differin-krem
  3. https://wylecz.to/na-choroby-skory/adapalen-efekty-dzialanie-cena-opinie/