Trądzik różowaty — przyczyny i leczenie

Trądzik różowaty — przyczyny i leczenie

Zmiany skórne o charakterze trądziku mogą mieć różne postaci. Jedną z nich jest trądzik różowaty, który stanowi przyczynę występowania wielu nieestetycznych nieprawidłowości powodujących dyskomfort i obniżenie samooceny.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Różowata odmiana trądziku może rozwijać się na rozmaitym podłożu. Istotą tego schorzenia jest przesadna aktywność naczyń krwionośnych w obrębie skóry twarzy, co prowadzi do zaburzeń naczynioruchowych. Specjaliści często wspominają, że występowanie trądziku różowatego jest uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi. Jednak wielokrotnie choroba stanowi następstwo oddziaływania zupełnie innych czynników:

  • przesadne spożycie alkoholu
  • nadmierny i długotrwały stres
  • inne nieprawidłowości hormonalne
  • menopauza i zaburzenia menstruacyjne
  • długotrwałe leczenie glikokortykosteroidami
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry i źle dostosowane kosmetyki
  • przesadna ekspozycja na działanie promieniowania UV (np. korzystanie z solarium, opalanie ciała)

Warto też wspomnieć, że osoby cierpiące w przeszłości z powodu trądziku młodzieńczego bądź miały problemy z łojotokiem znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Rozwój trądziku różowatego jest niezwykle charakterystyczny. Zmiany skórne pojawiają się w obrębie skóry twarzy – czoło, nos, broda, niekiedy policzki. Głównym symptomem jest różowate zaczerwienienie, któremu towarzyszą m.in. wypryski i grudki, czasowy lub trwały rumień, uczucie pieczenia i szczypania, suchość skóry oraz obrzęki.

W przypadku trądziku różowatego mówi się o czterech głównych postaciach:

  1. Oczna – ze współtowarzyszącymi problemami dotyczącymi narządu wzroku np. jęczmień, gradówka, stan zapalny spojówek lub tęczówki
  2. Rumieniowa z teleangiektazjami – pojawienie się nagłego, przejściowego rumienia z teleangiektazjami (nadmiernym rozszerzeniem naczyń krwionośnych), co może też pojawić się w innych częściach ciała np. dekolt, kark lub małżowiny uszne
  3. Grudkowo-krostkowa – głównym symptomem są nieestetyczne wykwity w postaci grudek lub krostek, ale sam trądzik przebiega bez zaskórników
  4. Przerostowo-naciekowa – najbardziej poważna postać trądziku różowatego, która powoduje zgrubienie tkanki łącznej, zmiany guzowate i przewlekłym obrzękiem skóry

Trądzik różowaty — leczenie

Jednym z najczęstszych sposobów na walkę z trądzikiem różowatym jest ograniczenie szans na kontrakt z czynnikami, które zwiększają ryzyko rozwoju występujących nieprawidłowości. Nie jest to jednak skuteczne rozwiązanie, a raczej jedna z form profilaktyki – dodatkowa ochrona skóry przed oddziaływaniem niekorzystnych bodźców pomaga utrzymać jej odpowiednią kondycję.

Innym sposobem jest połączenie prawidłowej pielęgnacji dermokosmetykami, które zapewnią jej odpowiednie nawilżenie oraz złagodzą powstałe podrażnienia. Poza tym dobrze jest sięgnąć po zioła o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i przyczyniających się do wzmocnienia struktury naczyń krwionośnych np. arnika górska, zielona herbata, kasztanowiec, miłorząb japoński, czy rumianek.

Nie można zapominać, że trądzik jest chorobą nadającą się do leczenia farmakologicznego. W tym celu poleca się wykorzystać antybiotyki w formie maści lub kremów do miejscowej terapii – niemniej jednak antybiotykoterapia może mieć również charakter ogólny. Specjaliści polecają, wykorzystać preparaty o działaniu bakteriobójczym m.in. erytomycynę, tetracyklinę lub klindamycynę.

 

Bibliografia:

  1.   Seniuta J., Reich A. „Miejscowa antybiotykoterapia w leczeniu trądziku” Forum Dermatologicum 2017, 3(2): 49-52.
  2.   Robak, Ewa, and Lilianna Kulczycka. „Trądzik różowaty–współczesne poglądy na patomechanizm i terapię* Rosacea.” Postepy Hig Med Dosw (online) 2010, 64: 439-450.
  3.     https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty