Trądzik może przyjmować różne postaci, które różnią się od siebie wieloma kwestiami m.in. formą niedoskonałości, lokalizacją występowania czy przyczynami jego rozwoju. Oto lista najczęściej występujących rodzajów cery trądzikowej.

To najpopularniejsza postać zmian trądzikowych, które często określa się mianem trądziku młodzieńczego i przeważnie stanowi następstwo zmian hormonalnych w okresie dojrzewania. W trądziku pospolitym wyróżnia się kilka pomniejszych typów:

  • zaskórnikowy, który charakteryzuje się obecnością otwartych i zamkniętych zaskórników
  • grudkowo-krostkowy – najbardziej znana postać z ropnymi wykwitami i zaczerwienioną skórą
  • guzkowo-cystowy odznaczający się dużymi i głębokimi guzami zapalnymi z płynem ropnym
  • piorunujący, który oprócz niedoskonałości skórnych wyzwala objawy ogólnoustrojowe np. gorączkę

To odmiana trądziku młodzieńczego, która w większości przypadków rozwija się na skórze twarzy. Jej domeną są wyjątkowo nieestetyczne i duże torbiele, guzy zawierające płyn surowiczy. Bardzo często może powodować trwałe blizny, a sama choroba jest niezwykle trudna w leczeniu.

Ta forma trądziku młodzieńczego stanowi częsty problem mężczyzn. Jak wskazuje sama nazwa, trądzik skupiony charakteryzuje się dużym nagromadzeniem zaskórników, a ropne guzy często tworzą zlewające się ze sobą nacieki. Niedoskonałości przeważnie występują na skórze twarzy oraz w okolicach pach, szpary pośladkowej czy okolic pasa.

Zwany też często bliznowcowym. Jest jedną z form trądziku pospolitego, który może przyjmować postać samodzielnego schorzenia lub stanowić dodatek do trądziku skupionego i/lub ropowiczego. Znakiem rozpoznawczym tego typu cery trądzikowej są zmiany nazywane bliznowcami – nieregularne i podłużne, twarde guzy włókniste z wypustkami.

To niezwykle oryginalna postać zmian trądzikowych, która zdecydowanie różni się od poprzedników. Przede wszystkim nie występują w niej zaskórniki, niedoskonałości rozwijają się w obrębie nosa, policzków, podbródka i czoła, a objawem dominującym jest rumień i przesadne rozszerzenie naczyń krwionośnych. Trądzik różowaty znacznie częściej można zaobserwować u kobiet. Czynnikami potęgującymi szansę jego występowania są alkohol, promieniowanie słoneczne, zła dieta, problemy hormonalne i przesadny stres.

Stanowi następstwo podrażnienia skóry wskutek zastosowania konkretnego czynnika chemicznego przy równoczesnym braku skłonności organizmu do występowania zmian trądzikowych. Trądzik wywołany może być wynikiem farmakoterapii lub nieodpowiedniej pielęgnacji kosmetycznej. Ciekawą odmianą jest trądzik zawodowy, który jest bezpośrednio związany ze środowiskiem pracy (np. nadmierne stężenie pyłów w powietrzu powoduje wyzwolenie niedoskonałości skórnych).