Probiotyki pomocne w leczeniu trądziku

Jaki probiotyk jest dobry na trądzik?

Trądzik a mikrobiom – czy istnieje związek?

Nieprawidłowy stan i funkcjonowanie mikroflory bakteryjnej skóry może doprowadzić do rozwoju cery trądzikowej. Dominacja niezdrowych patogenów nad pożytecznymi mikroorganizmami prowadzi do występowania zaburzeń dotyczących produkcji i wydzielania sebum. Nadmierna ilość łoju na skórze skutkuje zaczopowaniem gruczołów produkujących tę wydzielinę, a to namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Ponadto kiepski stan mikroflory bakteryjnej rzutuje na odporności, produkcji niektórych witamin, przyswajalności części składników aktywnych, co w konsekwencji może skutkować zmianami dermalnymi o charakterze skóry trądzikowej.

Zbyt duża liczba chorobotwórczych bakterii i nieprawidłowy skład mikrobiomu sprawia, że bariera jelitowa składająca się z obronnych mikroorganizmów zostaje zaburzona. Tym samym zwiększa się przepuszczalność dla toksycznych substancji i drobnoustrojów o patogennym charakterze – oznacza to, że osłabiona mikroflora potęguje szansę rozwoju rozmaitych problemów dermalnych, w tym cery trądzikowej.

Jake probiotyki są pomocne w leczeniu trądziku?

Wzbogacenie codziennej diety w preparaty zawierające szczepy bakterii probiotycznych stanowi najlepszą formę wsparcia procesu pielęgnacji skóry objęte chorobą trądzikową. Probiotyki są w większości przypadków dobierane indywidualnie do aktualnych potrzeb chorego. Niemniej jednak istnieją probiotyki o dość uniwersalnym zastosowaniu, które można polecić większości osób cierpiących z powodu zmian trądzikowych. Te probiotyki to:

  • Bifidobacterium longum,
  • Enterococcus faecalis,
  • Lactobacillus acidophilus,
  • Lactobacillus paracasei,
  • Lactobacillus rhamnosus,
  • Lactobacillus salivarius,
  • Streptococcus thermophilus.

Probiotykom przypisuje się głównie działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące nadmierną produkcję sebum i zwiększające ilość wytwarzanych ceramidów skórnych. Ponadto wzmacniają barierę jelitową, co jest jednym ze skutecznych sposobów na ograniczenie przenikania chorobotwórczych drobnoustrojów i toksycznych składników aktywnych.

Probiotyk + prebiotyk – podwójne wsparcie wobec trądziku

Oprócz wyselekcjonowanych szczepów bakterii probiotycznych poleca się stosować składniki z grona prebiotyków. To komponenty stanowiące idealną pożywkę dla probiotycznych bakterii – dzięki nim dochodzi do namnażania się nowych mikroorganizmów i tym samym zwiększają ilościowy skład mikrobiomu. Prebiotyki to w przeważającej liczbie przypadków fruktooligoscharydy i komponenty zaliczane do grona błonnika pokarmowego np. inulina. Warto też dodać, że coraz więcej preparatów jest dostępnych w formie połączenia probiotyka z prebiotykiem, co określa się mianem synbiotyku.

Probiotyki na trądzik – nie tylko kapsułki

Obecność probiotyków nie ogranicza się wyłącznie do suplementów diety. Coraz więcej kosmetyków do pielęgnacji cery zawiera w swoim składzie dodatki cennych bakterii probiotycznych. Kosmetyki z probiotykami są aplikowane bezpośrednio na skórę objętą procesem chorobowym – dzięki temu gwarantują skoncentrowane działanie w miejscu dotkniętym problemem nadmiernej produkcji sebum.

Bibliografia:

  1. Kurkowska N., Musiał C. „Probiotyki w pielęgnacji skóry trądzikowej. Przegląd najnowszych doniesień naukowych.” Aesthetic Cosmetology and Medicine 2021, 10(2): 91-98.
  2. Kuśmierska A., Fol M. „Właściwośi immunomodulacyjne i terapeutyczne drobnoustrojów probiotycznych.” Problemy Higieny i Epidemiologia 2014, 95(3): 529-540.