Pasta cynkowa na trądzik — czy to dobry pomysł?

Pasta cynkowa na trądzik — czy to dobry pomysł

Trądzik to choroba, której źródła można upatrywać na wielu płaszczyznach. Metoda leczenia w dużej mierze zależy od ustalenia przyczyny zmian skórnych. Jedną ze wspomagających metod terapii jest stosowanie pasty cynkowej. Czy to rzeczywiście jest dobre rozwiązanie? Jak działa pasta cynkowa?

Tlenek cynku, główny składnik pasty cynkowej, to najczęściej wykorzystywany składnik preparatów chroniących przed promieniowaniem UV. Poza jego zdolnościami promieniochronnymi wykazuje on również działanie przeciwzapalne oraz posiada zdolność zmniejszania ilości reaktywnych form tlenu. Tlenek cynku wykazuje także właściwości łagodzące, dlatego jest często stosowany w chorobach skórnych przebiegających z podrażnieniem i świądem. Związki cynku są powszechnie stosowane w leczeniu miejscowym licznych schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, egzema, czy rany o różnej etiologii [1].

Trądzik a cynk

Trądzik to powszechna choroba skóry o zróżnicowanej etiologii. Choć sam cynk ma potwierdzone właściwości przeciwdrobnoustrojowe i niwelujące zmiany trądzikowe, to nie jest on częstą składową terapii przeciwtrądzikowych. Tymczasem związki cynku, w tym tlenki, posiadają zdolność do zmniejszania stanu zapalnego oraz hamowania nadmiernego wydzielania sebum. Charakteryzuje je również zdolność do zmniejszania ilości Propionibacterium acnes — bakterii odpowiedzialnej za powstawanie zmian trądzikowych. Preparaty zawierające tlenek cynku ułatwiają oczyszczanie skóry z nagromadzonego łoju, przywracają skórze naturalne pH oraz zmniejszają ilość zaskórników [1]. 

Z czego składa się pasta cynkowa?

Pasta cynkowa to gęsta postać leku do stosowania zewnętrznego. W 100 g produktu występuje aż 25 g tlenku cynku, co oznacza, że występuje on w wysokim stężeniu 25%. Substancjami pomocniczymi jest skrobia pszeniczna oraz wazelina biała [2,3].

Jakie są wskazania do stosowania pasty cynkowej?

Wskazaniami do stosowania pasty cynkowej są stany zapalne skóry oraz otarcia naskórka. Produkt ten można również stosować pomocniczo w leczeniu trądziku [2,3].

Jak stosować pastę cynkową?

Pasta cynkowa jest przeznaczona wyłącznie do miejscowego stosowania na powierzchni skóry. O ile lekarz nie zaordynuje innego dawkowania, powinno nanosić się cienką warstwę pasty 1-2 razy dziennie na zmieniony chorobowo fragment skóry. Należy bezwzględnie pamiętać o umyciu rąk przed aplikacją produktu — zmniejsza to potencjalne ryzyko zakażenia uszkodzonej tkanki bądź rany. W przypadku leczenia trądziku pastę cynkową należy nanosić punktowo — wyłącznie na zmiany trądzikowe. Nie należy stosować tego preparatu na duże powierzchnie skóry [3].

Pasta cynkowa i maść cynkowa- co jest lepsze w leczeniu trądziku?

Pasta i maść cynkowa różnią się przede wszystkim stężeniem tlenku cynku. Tak jak wspomniano powyżej, w paście występuje stężenie 25%, maści zaś charakteryzują się niższą zawartością substancji aktywnej — zazwyczaj stężenie tlenku cynku wynosi 10%. Chociaż oba preparaty nadają się wspomagającego leczenia miejscowego trądziku, to zdecydowanie silniejszy efekt wystąpi po zastosowaniu pasty cynkowej [2,3]. 

Czy stosowanie pasty cynkowej do leczenia trądziku jest bezpieczne?

Miejscowe stosowanie pasty cynkowej jest zazwyczaj dobrze tolerowane. Niemniej istnieją pewne sytuacje, podczas których należy zrezygnować ze stosowania tego produktu. Nie wolno go aplikować na uszkodzoną skórę oraz na ostre stany zapalne skóry. Co więcej, należy przerwać leczenie, gdy w trakcie stosowania pasty cynkowej objawy się nasiliły [3].

Bibliografia:

  1. P. Chruściel, et al., Charakterystyka oraz zastosowanie cynku w kosmetologii i dietetyce, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2021,4(10):189-193.
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Maść cynkowa 10%
  3. Pasta cynkowa – ulotka https://ktomalek.pl/pasta-cynkowa-ulotka-cena-zastosowanie-apteka-pasta-na-skore-25-20-g/ub-6772201 (dostęp z dnia 18.01.2022)