Jakie kwasy na trądzik?

Jakie kwasy na trądzik?

Cera trądzikowa jest w wielu przypadkach rezultatem zaburzeń gospodarki hormonalnej i nieodpowiedniej diety. Niemniej jednak jest to problem o charakterze dermatologicznym, który wymaga właściwej i regularnej pielęgnacji skóry. Czy kosmetyki zawierające kwasy są skuteczne w przeciwdziałaniu zmianom trądzikowym? Które kwasy są szczególnie skuteczne w zwalczaniu występujących nieprawidłowości?

Dlaczego warto stosować kwasy na trądzik?

Głównym problemem cery trądzikowej jest wzmożona produkcja sebum (łoju) oraz przesadne złuszczanie się martwego naskórka, co skutkuje mniejszym lub większym zaczopowaniem gruczołów łojowych znajdujących się przy ujściu mieszków włosowych. Nadmiernie produkowane sebum nie może jednak zostać wydzielone. Efektem tego jest przesadne gromadzenie się łoju w gruczołach i w konsekwencji dochodzi do rozwoju nieestetycznych wykwitów (np. zaskórników, grudek, krostek czy ropnych cyst), zmian zapalnych, a nawet i dolegliwości bólowych.
Stosowanie kwasów pozwala pozbyć się zalegających pokładów zrogowaciałego naskórka, który potęguje zmiany zapalne. Preparaty kosmetyczne na bazie kwasów pozwalają na oczyszczenie cery z martwej tkanki i w ten sposób istnieje opcja na odblokowanie zatkanych gruczołów łojowych. Dzięki temu kwasy minimalizują szansę przesadnego rozwoju chorobotwórczych bakterii.

Kwasy na trądzik – co warto stosować?

W przypadku stosowania preparatów o odczynie kwaśnym należy pamiętać o pewnej istotnej zasadzie – im niższe pH i wyższe stężenie, tym silniejsze działanie stosowanego kosmetyku. Przed zastosowaniem kwasu cera musi być odpowiednio przygotowana, co należy zrozumieć jako właściwe nawilżenie. Przesuszona skóra wykazuje dużą podatność na uszkodzenia, które mogą nastąpić wskutek użycia kwasów.

Jakie kwasy przeważnie wykorzystuje się u pacjentów z cerą trądzikową?

  • Kwas glikolowy, gdyż ma efektywne oddziaływanie na regulację procesu keratynizacji.
  • Stosowanie kwasu mlekowego jest skuteczne w kontekście oczyszczania skóry i wsparcia elastyczności skóry.
  • Kwas pirogronowy jest wartościowym sposobem na normalizację procesu wydzielania sebum (działanie sebostatyczne).
  • Niezwykle często rekomendowanym kwasem jest kwas migdałowy. Wynika to z faktu, że ma wyjątkowo silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne, co pozwala zminimalizować infekcję i zmiany zapalne.
  • Kwas laktobionowy z powodu pozytywnego wpływu na proces syntezy białka kolagenowego, które wspomaga redukcję zmarszczek i ułatwia zachowanie optymalnej jędrności skóry. Ponadto kwas laktobionowy wspiera procesy odbudowy cery.
  • Kwas salicylowy z uwagi na wyjątkowo dużą skuteczność odblokowywania gruczołów łojowych i ograniczeniu powstawania nowych zaskórników. Do cery trądzikowej najlepiej wykorzystać lipofilny kwas salicylowy, co zagwarantuje dużą skuteczność jego rozpuszczania w nagromadzonym sebum.
  • Kwas azelainowy jest rekomendowany w przypadku występowaniu przebarwień skórnych podyktowanych zmianami zapalnymi. Związek ten wykazuje hamujące działanie na enzym (tyrozynazę) uczestniczący w melanogenezie – procesie endogennej produkcji naturalnego barwnika skóry (melaniny).

Warto jednak zaznaczyć, że dobór preparatu zawierającego kwasy oraz jego moc (czyt. Stężenie i wartość pH) jest zadaniem dla dermatologa. Samodzielne użycie niewłaściwego kwasu lub jego nieprawidłowe zastosowanie może mieć poważne skutki dla skóry np. powodując uszkodzenie cery. Dlatego też kuracja antytrądzikowa na bazie kwasów musi przebiegać w porozumieniu ze specjalistą.

Bibliografia:

  1. Surgiel-Gemza A., Gemza K. „Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego.” Kosmetologia Estetyczna 2018, 5(7): 543-550.
  2. Warowna M., et al. „Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych.” Kosmetologia Estetyczna 2018, 6(7): 651-654.
  3. Kapuścińska A., Nowak I. „Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry.” Postępy Higieny i Medycyna Doświadczalna 2015, 69: 374-383.
  4. https://chantarelle.pl/wszechstronne-dzialanie-kwasu-glikolowego/
  5. https://chantarelle.pl/kwas-migdalowy-szerokie-spectrum-dzialania-na-problemy-skory/