Czym jest trądzik neuropatyczny?

Czym jest trądzik neuropatyczny?

Zmiany trądzikowe mogą okazać się nie tylko problemem dotyczącym cery. Trądzik neuropatyczny jest idealnym przykładem schorzenia dermatologicznego o niekorzystnym wpływie na psychikę pacjenta. Po czym rozpoznać trądzik neuropatyczny? W jaki sposób należy sobie z nim radzić?

Trądzik neuropatyczny – co to jest?

 

Trądzik neuropatyczny jest schorzeniem dermatologicznym, które przeważnie występuje wśród osób z niską samooceną i kompleksami, chorujących na depresję i zaburzenia lękowe, czy przejawiających cechy chorobliwej ambicji i dążenia do perfekcji we wszystkich aspektach codziennego życia. Chory nie jest w stanie zaakceptować nieestetycznych zmian trądzikowych (m.in. grudki, krostki, zaskórniki), co wyzwala w nim trudną do opanowania potrzebę nieustannego drapania twarzy. Pacjenci z trądzikiem za wszelką cenę próbują pozbyć się niedoskonałości, jednak ich starania powodują jedynie zaostrzenie stanu i pogorszenie kondycji skóry.

Jakie są objawy trądziku neuropatycznego?

 

Rozdrapywanie grudek i strupów przynosi odwrotny efekt do zamierzonego. Drapanie skóry prowadzi do zaostrzenia stanu zapalnego, co potęguje występowanie kolejnych krost i nasila nadprodukcję sebum. Cera trądzikowa odznacza się znacznym rumieniem, licznymi wysiękami, ale przede wszystkim jest przyozdobiona mniejszymi bądź większymi ranami i bliznami. W początkowej fazie trądzik neuropatyczny jest łudząco podobny do młodzieńczej postaci. Dlatego diagnoza pacjenta nie powinna zostać postawiona wyłącznie na podstawie objawów zewnętrznych.

W trądziku neuropatycznym dużą rolę odgrywa psychika chorego. Brak akceptacji i wewnętrzny przymus przeciwdziałania niedoskonałościom sprawiają, że tylko rozdrapanie grudek i krost przynosi pacjentowi ulgę i poczucie kontroli nad własną cerą. Ta chorobliwa relacja pacjenta z własną skórą i wizerunkiem uniemożliwiają rozwiązanie problemu. Leczenie powinno więc obejmować psychiczny aspekt zdrowia osoby cierpiącej z powodu neuropatycznej postaci trądziku.

Trądzik neuropatyczny – leczenie

 

Proces leczenia trądziku neuropatycznego ma dwojaki charakter. Przede wszystkim niezbędne jest przeciwdziałanie występującym zmianom dermalnym – w tym celu stosuje się przepisane od dermatologa leki, którymi mogą być:

  • kwas azelainowy
  • nadtlenek benzoilu
  • chemioterapeutyki m.in. metronidazol
  • antybiotyki makrolidowe jak azytromycyna czy erytromycyna
  • retinoidy będące pochodnymi witaminy A np. adapalen czy izotretynonina

Leczenie farmakologiczne jest często połączone z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Mowa tu m.in. o peelingu kosmetycznym czy infuzji uzyskanej dzięki zabiegom hiperbarycznym. Równie popularnym sposobem są kosmetyki pielęgnacyjne, które pomogą zadbać o nawilżenie skóry. Preparaty te powinny zawierać m.in. kwas hialuronowy, ekstrakt z łopianu czy wyciąg z aloesu.

Drugą częścią leczenia jest oczywiście psychoterapia. Współpraca z psychologiem ma pomóc zrozumieć pacjentowi źródło swojego stresu i nauczyć technik pozwalających na ograniczenie chęci do rozdrapywania występujących niedoskonałości. Terapeuta musi uzmysłowić choremu, że pogorszony stan skóry wynika z jego postępowania. Jednym z celów terapii jest poprawa samooceny i nabycie pewności siebie – zaakceptowanie własnej choroby stanowi niewątpliwie duży sukces, co umożliwia pacjentowi zmianę podejścia względem własnego problemu.

W przypadku trądziku neuropatycznego należy uzbroić się w cierpliwość. Efektywność procesu terapeutycznego jest w głównej mierze uzależniona od zmiany postępowania chorego. Dlatego też leczenie może trwać miesiącami bez wyraźnej poprawy. Dopiero wypracowanie nowych nawyków umożliwia uzyskanie realnej skuteczności z leczenia objawowego. Połączenie psychoterapii i leczeniem dermatologicznym stanowi jedyny możliwy sposób na osiągniecie pożądanego sukcesu.

Bibliografia:

  1. Sałagan K., Niemyska K. „Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka.” Kosmetologia Estetyczna 2018, 4(7): 407-412.
  2. https://www.wapteka.pl/blog/artykul/wyciskanie-pryszczy-a-tradzik-czym-jest-tradzik-neuropatyczny-i-jak-sobie-z-nim-poradzic
  3. https://uroda.poradnikzdrowie.pl/twarz/tradzik-neuropatyczny-ma-podloze-psychiczne-do-czego-prowadzi-nadmiern-aa-kVsy-HUHc-d3cK.html