Trądzik niemowlęcy — czy należy go leczyć?

Trądzik niemowlęcy — czy należy go leczyć?

Cera trądzikowa jest dość często kojarzona z okresem dojrzewania. W rzeczywistości trądzik nie stanowi problemu wyłącznie u nastolatków – zmiany o tym charakterze dotykają również młodszych dzieci. Co warto wiedzieć o trądziku niemowlęcym i jak należy sobie z nim radzić?

Czym jest trądzik niemowlęcy?

To zmiany skórne o charakterze trądziku, które występują u dzieci między 5. tygodnie a 12. miesiącem życia. Problem ten dotyka około 20% niemowląt i przeważnie rozwija się u chłopców. Zmiany dermalne przejawiają się podobnie jak w przypadku typowej cery trądzikowej tj. grudek, krostek i zaskórników, które występują głównie na twarzy – zwłaszcza na brodzie, policzkach, nosie i powiekach. U niektórych dzieci zmiany trądzikowe mogą pojawiać się także na szyi, karku i klatce piersiowej.  Znacznie rzadziej rozwija się na skórze głowy czy plecach.

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?

Trądzik stanowi efekt nadmiernej produkcji sebum (łoju), który gromadzi się na powierzchni skóry i stwarza dogodne warunki do rozwoju zaskórników. Wzmożone wydzielanie łoju nie jest niczym zaskakującym u dziecka – przeważnie stanowią następstwo oddziaływania hormonów androgennych matki, które po przeniknięciu do organizmu malucha prowadzą do występowania wspomnianych wykwitów.

Równie częstą przyczyną cery trądzikowej u niemowląt jest infekcja bakteryjna Propionibacterium acnes. Chorobotwórcze mikroorganizmy potęgują rozwój zmian zapalnych i powstawanie zaskórników, co w połączeniu ze wzmożoną proliferacją keratynocytów mogę doprowadzić do występowania charakterystycznych objawów.

Do przyczyn trądziku niemowlęcego zalicza się także nieprawidłową pielęgnację. Nadmierne stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych (m.in. balsamów, kremów, olejków i oliwek), które mogą doprowadzić do zatkania porów, co w połączeniu z intensywną produkcją łoju doprowadzi do podrażnień i zmian zapalnych skóry.

Jak rozpoznać trądzik niemowlęcy?

Zmiany trądzikowe na skórze niemowlaka mogą okazać się łudząco podobne do innych popularnych schorzeń. Trądzik niemowlęcy jest niezwykle często mylony z potówkami, prosakami czy łojotokowym zapalenie skóry. Cera trądzikowa charakteryzuje się specyficznymi zaskórnikami, którymi towarzyszą biało – żółte wykwity. 

Czy trądzik niemowlęcy należy leczyć?

Trądzik u niemowlaka ma charakter tymczasowy, a występujące zmiany ulegają samoistnemu ustąpieniu. Cera niemowląt powraca do prawidłowego wyglądu po mniej więcej kilku miesiącach, w niektórych przypadkach należy poczekać do momentu zakończenia okresu karmienia piersią. Przeważnie trądzik niemowlęcy mija między 4. a 6. miesiącem życia. 

Niemniej jednak w niektórych przypadkach zmiany trądzikowe mogą okazać się wyjątkowo uciążliwe i obfite. Nie należy wówczas czekać, a zagwarantować dziecku odpowiednie wsparcie i pomóc w zwalczeniu występującej wysypki. Niemowlę nie może jednak stosować środków przeciwtrądzikowych czy antybiotyków. Polecane sposoby na trądzik niemowlęcy to:

  • maść cynkowa
  • maść z witaminą A
  • woda z szarym mydłem
  • napar z czarnej herbaty

Oprócz tego niezwykle ważna jest profilaktyka i odpowiednie traktowanie skóry dziecka. W tym celu należy wybierać delikatne kosmetyki pielęgnacyjne i nie przesadzać z użyciem środków zawierających oleje. Ponadto zaleca się ubierać dziecko w zwiewne ubranka, które są wykonane z naturalnych tkaniny umożliwiających skórze oddychanie. Nadmierna potliwość i przegrzewanie ciała spotęguje szansę powstawania nowych wykwitów i nadmierną produkcję sebum, co zwiększa ryzyko zmian trądzikowych.

 

Bibliografia:

  1. Filo-Rogulska M., Wcisło-Dziadecka D., Brzezińska-Wcisło L. „Trądzik noworodkowy i neimowlęcy – etiopatogeneza, obraz kliniczny i możliwości leczenia.” Postępy Nauk Medycznych 2018, 1a: 45-48.
  2. Herane MI., Ando I. „Acne infancy and acne genetics.” Dermatology 2003, 206(1): 24-28.
  3. Bergman JN., Eichenfield LF. „Neonatal acne and cephalic pustulosis: is Malassezia the whole story?.” Archives of dermatology 2002, 138(2): 255-257.