Leczenie zmian trądzikowych powinno mieć charakter kompleksowy. Oprócz kosmetyków pielęgnacyjnych i środków farmakologicznych warto zdecydować się na skorzystanie z ziół, które zawierają szereg cennych składników aktywnych. Jakie zioła sprawdzą się do zewnętrznego stosowania w przypadku trądziku?
Przyczyny i objawy trądziku
Mianem trądziku określa się przewlekłą chorobę skóry, która polega na jednoczesnym rogowaceniu naskórka i występowaniu łojotoku (intensywnej produkcji sebum z gruczołów łojowych skóry). Wynikiem tego jest ograniczenie wydzielania wspomnianego łoju, co powoduje jego zaleganiem w gruczołach i powstawaniem zaskórników. Długotrwale utrzymująca się blokada gruczołów łojowych skutkuje rozwojem zmian zapalnych. Ponadto przesadnie natłuszczona skóra stanowi idealne warunki do pojawienia się chorobotwórczych drobnoustrojów – przeważnie bakterii i grzybów (drożdżaków).
Osoby chorujące na trądzik mają tzw. cerę trądzikową, która charakteryzuje się widocznymi niedoskonałościami. Przeważnie są to nieestetyczne grudki, krotki, ropne wykwity w postaci cyst lub torbieli, nadmierna ilość łoju i zaskórniki. Nieleczony trądzik powoduje, że występujące zmiany mogą przeradzać się w owrzodzenia, które koniec końców powodują powstawanie blizn.
Trądzik może rozwijać się wskutek wielu przyczyn:
- farmakoterapii
- złego odżywiania
- nadmiernego stresu
- przesadnej potliwości
- infekcji otwartych ran
- nadmiernych zanieczyszczeń
- nieprawidłowej pielęgnacji skóry
- zaburzeń gospodarki hormonalnej
- niektórych chorób metabolicznych
- nieprzestrzegania zasad higieny osobistej
Zmiany trądzikowe zwykle występują na skórze twarzy, dekolcie, klatce piersiowej i górnej części pleców. Jednak w praktyce mogą też występować w mniej oczywistych i niewidocznych miejscach np. w obrębie pach lub na pośladkach.
Zioła wykorzystywane w leczeniu trądziku
Fitoterapia od wielu lat znajduje zastosowanie w przeciwdziałaniu cerze trądzikowej. Dowodem na to jest wykorzystywanie rozmaitych ziół i komponentów roślinnych w kosmetykach pielęgnacyjnych czy w składzie preparatów leczniczych. Zioła i rośliny mogą być wykorzystywane do przygotowywania naparów, których można używać w celu przemywania przesadnie natłuszczonej skóry lub do okładów. Zioła mogą też posłużyć jako dodatek do kąpieli.
Zioła na trądzik można podzielić na trzy główne grupy:
1. Oczyszczająco-ściągajace
Wykazują właściwości detoksykacyjne i moczopędne, delikatnie łagodzą podrażnienia i zmiany zapalne, poprawiają mikrokrążenie skórne, mają pozytywne oddziaływanie na szczelność naczyń krwionośnych, stymulują odporność organizmu oraz wykazują korzystny wpływ na przemianę materii – w ich składzie występują duże ilości flawonoidów, witamin, soli mineralnych garbników, steroli i fenolokwasów np. bratek polny, natka pietruszki, mniszek lekarski, zielona herbata, bez czarny, łopian
2. Aseptyczne i antyzapalne
Przejawiają bardzo dużą skuteczność w leczeniu rozmaitych infekcji skórnych spowodowanych przez chorobotwórcze patogeny, przeciwdziałają wolnym rodnikom tlenowym, są polecane w przypadku naczyniowych problemów z cerą – zawierają cenne triterpeny i wiele przeciwutleniaczy np. arnika górka, czosnek, oczar wirginijski, szałwia lekarska, wąkrota azjatycka
3. Pielęgnacyjne i redukujące podrażnienia
Jak wskazuje sama nazwa, to przede wszystkim zioła i rośliny, które pomogą w regeneracji uszkodzeń wywołanych podrażnieniami, zadbają o prawidłową kondycję cery, przyśpieszą gojenie ran, wspomogą elastyczność skóry i zadbają o złagodzenie przesadnej produkcji łoju np. aloes, nagietek, lipa, żywokost
Bibliografia:
- Moksa K., Teległów A. „Zioła zalecane przez świętą Hildegardę w pielęgnacji skóry.” Postępy Fitoterapii 2021, 22(1): 61-69.
- Kaźmierksa AD., Bolesławska I., Przysławski J. „Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego.” Farmacja Polska 2020, 76(7): 373-380.
- Wolski T., et al. „Fitoterapia chorób dermatologicznych.” Postępy Fitoterapii 2017, 18(4): 298-308.
- Wyszkowska-Kolatko M., et al. „Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry.” Postępy Fitoterapii 2015, 3: 184-192.